Když za Safari do Tanzanie, tak jedině s

African safaris

Když za Safari do Tanzanie, tak jedině s

Jednou nám náš kamarád řekl: „Pokud toužíte po Safari, rozhodně vyrazte do Tanzanie.“ To byl první moment, který nás před dvěma lety nasměroval k rozhodnutí navštívit tuto zemi.

Navštívit Zanzibar a nenavštívit vnitrozemskou Tanzanii by byl hřích. Navíc když se zde nachází jedny z nejhezčích safari vůbec. Naše cesta začala na ostrově Zanzibar, ale ty nejvíce nezapomenutelné zážitky jsme zažili až v Tanzanii.

1. Blíže národním parkům Tanzanie, aneb jak se k nim přepravit ze Zanzibaru

Skydiving plane

Možností je hned několik. Ty nejlevnější a časově nejefektivnější jsme vám sepsali v několika bodech:

  • Můžete přeletět ze zanzibarského letiště přímo na letiště Kilimanjaro nebo Arusha. Avšak je to o něco dražší. Jednosměrná letenka Zanzibar – Arusha se pohybuje kolem 2 100 – 2 500 Kč.
  • Nebo můžete vsadit na jednu z nejlevnějších variant, stejně jako my – přeletět do Dar el Salaam s následným přeletem do Arusha.
  • Do Dar el Salaam se dá také ze Zanzibaru přepravit lodí. Jednosměrný lístek vyjde na 35 USD. Na letiště to pak trvá ještě cca 50 minut. Do finální destinace se pak dostanete opět letadlem
  • .
TIP: Můžete si vybrat, jestli svou cestu za národními parky odstartujete na letišti v Arusha (cca 3 hodiny od národního parku Tarangire, 4 hodiny od kráteru Ngorongoro) nebo Kilimanjaro (cca o hodinu delší cesta autem). Podle nás je nejvýhodnější přeletět do městečka Arusha.

2. Které národní parky nevynechat

Když jsme přistáli na letišti Arusha, již na nás čekal tým Hekima Safaris, aby nás přepravil do útulného obydlí. To se nacházelo jen pár desítek minut od prvního kempu, kde mělo druhý den začít naše Safari dobrodružství.

Na druhý den jsme v brzkých ranních hodinách začali snídaní v přilehlém kempu. Odtud jsme v jeepu s otevřenou střechou vyrazili přes Ngorongoro do národního parku Serengeti. Jeepem jsme přeletěli méně záživné části parku, abychom se pak o několik hodin později mohli ocitnout přímo v jeho srdci.

Serengeti National Park

Národní park Serengeti hýřil barvami, obrovskými stády buvolů, zeber a žiraf, ale hlavně divokými šelmami. Taková obrovská stáda zvířat jsme nespatřili ani v Jihoafrické republice. V ranních hodinách se nám naskytl přímý přenos lovu lvice, která se pomalu plížila k nic netušícímu jelenovi – boj o život mohl začít.

 

Když jsme přistáli na letišti Arusha, již na nás čekal tým Hekima Safaris, aby nás přepravil do útulného obydlí. To se nacházelo jen pár desítek minut od prvního kempu, kde mělo druhý den začít naše Safari dobrodružství.

Na druhý den jsme v brzkých ranních hodinách začali snídaní v přilehlém kempu. Odtud jsme v jeepu s otevřenou střechou vyrazili přes Ngorongoro do národního parku Serengeti. Jeepem jsme přeletěli méně záživné části parku, abychom se pak o několik hodin později mohli ocitnout přímo v jeho srdci.

Serengeti National Park

Národní park Serengeti hýřil barvami, obrovskými stády buvolů, zeber a žiraf, ale hlavně divokými šelmami. Taková obrovská stáda zvířat jsme nespatřili ani v Jihoafrické republice. V ranních hodinách se nám naskytl přímý přenos lovu lvice, která se pomalu plížila k nic netušícímu jelenovi – boj o život mohl začít. I navzdory tomu, že lov byl neúspěšný, jsme ještě dlouho žasli nad tím, že jsme na vlastní oči mohli zažít něco tak autentického.

Ngorongoro National Park

Národní park Ngorongoro je jedním z nejznámějších parků Tanzanie. Pro nás byl však nakonec mírným zklamáním. Bude to zejména tím, že jsme si o tomto národním parku moc nepřečetli a teprve až na místě zjistili, že v listopadu se zde početná stáda divoké zvěře nenachází. V tomto období se totiž přesouvají do jiných koutů země. 

I tak ale tento park nabízí mnoho dalšího. Pakliže budete mít štěstí, v překrásné fauně a flóře spatříte slony, pářící se lvi a lvice a také pozůstatky z hlavního menu dravců.

Tarangire National Park

Dalším nádherným zážitkem by určitě byla i návštěva sousedního národního parku Tarangire. Na tento národní park jsme totiž slyšeli pouze dobré recenze. Takže pokud si vyhradíte na národní parky Tanzanie více času než my, určitě zavítejte i sem. My měli pouze necelé 4 dny a ty nám bohužel na návštěvu tohoto parku nestačily.

 
Ngorongoro national park

3. Ve kterých měsících cestovat do Tanzanie?

Budget Safaris

My jsme vyrazili v listopadu, což mělo na jednu stranu mnohá pozitiva, ale na druhou stranu i několik negativ. Ale asi jako v jiných zemích, i tady je každé roční období něčím bohatší a něčím zase chudší. Za nás se opravdu velmi povedla návštěva parku Serengeti. Na druhou stranu národní park Ngorongoro byl v tomto období chudší na zvěř, ale zase bohatší na faunu.

Co se týče počasí, teploty se šplhaly nad 28 °C. I přesto jsme v jeepu neumírali vedrem.

TIP: Nejlepší období k návštěvě národních parků Serengeti a Ngorongoro je od prosince do půlky března. V tomto období je totiž možné spatřit mnoho novorozených mláďat.

4. Jak vybrat nejlepší společnost pro zorganizování ,,zájezdu“?

Pokud hledáte spolehlivost, dokonalou organizaci a zároveň kamarády, vsaďte na Hekima Safaris. V našich očích splnili lidé z Hekima Safaris naprosto vše, co jsme od organizace 3denního safari očekávali.

Kromě úžasných míst, národních parků a bydlení uprostřed divočiny jsme také zažili pravou tanzanskou narozeninovou oslavu. Navíc poslední den před odletem si pro nás ještě kamarádi z Hekima Safaris připravili překvapení v podobě půjčení kajaku na jednom z přilehlých jezer.

5. Jaké další informace by se vám mohli hodit?
Povinné očkování

Pro návštěvu Tanzanie je povinné očkování žluté zimnice pouze v případě, že cestujete z endemicky nakažené zóny. Pozor však na to, že v tomto případě se počítá i pouhý přestup z letadla do letadla. Také se může stát, že mezinárodní očkovací průkaz od vás budou požadovat při přejíždění lodí ze Zanzibaru do Tanzanie.

Antimalarika jsou doporučovaná v případě, že plánujete navštívit jednu z rizikovějších části Tanzanie na východě země a budete ve styku s domácími obyvateli. V takovém případě se antimalariky raději vybavte.